ban-header-logo2.jpg
zaawansowane opcje wyszukiwania
                       
podatki 2020.jpg
grafika
Środa, 13.11.2019
Magdalena BalińskaLiczba wyświetleń: 889
Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Rypinie

W dniu 11 listopada br., w 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości na zaproszenie Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego, w Rypinie gościł Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Wizyta rozpoczęła się od krótkiego powitania przed Urzędem Miasta Rypin, gdzie Prezydenta RP Andrzeja Dudę oprócz mieszkańców miasta witali serdecznie: gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz i Starosta Rypiński Jarosław Sochacki. Następnie w siedzibie ratusza, w obecności ministrów, duchowieństwa i zaproszonych gości, Prezydent RP Andrzej Duda złożył podpis w pamiątkowej księdze miasta oraz na innych przedmiotach, które zostaną przekazane m.in. na aukcje charytatywne. Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Rypin nastąpiła także wymiana upominków. Prezydent RP Andrzej Duda otrzymał z rąk Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego i Starosty Rypińskiego Jarosława Sochackiego zaprojektowaną i wykonaną przez rypińskich artystów Elżbietę i Bartosza Bednarskich lampę z patriotycznymi biało-czerwonymi symbolami. Prezydent wręczył zaś obraz przedstawiający Pałac Prezydencki w Warszawie oraz pamiątkowy wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego wykonany z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Następnie Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w symbolicznym otwarciu i odsłonięciu tablicy „Skweru 100-lecia Odzyskania Niepodległości” przy ul. Powstania Styczniowego. W uroczystości udział wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy, Radni Rady Miasta Rypin na czele z Przewodniczącym Rady Sławomirem Malinowskim oraz najmłodsi reprezentanci naszego miasta – dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 Przedszkola Miejskiego nr 2 w Rypinie. Przypomnijmy, że teren na którym znajduje się skwer, w 2018 roku staraniem Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego został pozyskany od Polskiego Koncernu Naftowego Orlen. W roku wyjątkowego jubileuszu, czyli 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, na placu zasadzono drzewo (platan) oraz zakopano kapsułę czasu, w której znajdują się listy i materiały przygotowane przez miejskie instytucje, a także prace plastyczne dzieci z rypińskich przedszkoli, na temat setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Nazwa skweru nadana została Uchwałą Rady Miasta Rypin z dnia 23 października 2019 roku.


Po uroczystym otwarciu skweru Prezydent RP Andrzej Duda podszedł do radośnie witających go mieszkańców, a następnie udał się na plac przy ul. Nowy Rynek, gdzie trwało wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Podczas patriotycznego wieczoru wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta, Chór Nauczycielski „Belcanto”, Dziecięco - Młodzieżowa Grupa Estradowa, Zespół Wesołe Seniorki Rypińskiego Oddziału Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Zespół Klubu Seniora „Wrzosy”, Zespół Klubu Seniora „Srebrny Włos”, Klaudia Kuźmińska, a także artysta urodzony w Rypinie Lech Makowiecki z zespołem Zayazd.
Po przybyciu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odśpiewano Hymn Polski, a następnie odbyło się oficjalne powitanie przez Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego. Gospodarz miasta dziękował za wizytę w tak ważnym dla Polski dniu. – Jesteśmy zaszczyceni, że przyjął Pan Prezydent zaproszenie do naszego miasta w 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To historyczne i wyjątkowe wydarzenie, gdyż ostatnia wizyta takiej rangi w naszym mieście miała miejsce w 1928 roku. Rypin wizytował wówczas Prezydent Ignacy Mościcki- mówił włodarz miasta. Z kolei Prezydent RP Andrzej Duda podkreślał, że jest coś niezwykle ważnego i głębokiego w wieczornych spotkaniach 11 listopada, podczas których wspólnie śpiewa się pieśni patriotyczne. Mówił, że jest to nawiązanie do kultury i tożsamości naszych przodków w czasach, kiedy Polska była pod zaborami. - Bardzo dziękuję za to dzisiejsze spotkanie w Rypinie, ono rzeczywiście ma absolutnie wyjątkowy, choć – mam nadzieję – powtarzalny wymiar. Chciałbym, aby stało się tradycją. Jest dla mnie coś niezwykle ważnego i głębokiego w tych wieczornych spotkaniach 11 listopada każdego roku, by śpiewać pieśni patriotyczne. Myślę, że jest to pewne nawiązanie do tego, co było elementem bardzo ważnym – pewnej kultury i tożsamości naszych przodków w czasach, gdy Polska była pod zaborami- mówił Prezydent.


Na pamiątkę wizyty w Rypinie, Prezydent RP Andrzej Duda przekazał na ręce Burmistrza Miasta Rypin Pawła Grzybowskiego polską flagę, która powiewała w Afganistanie podczas dziesiątej zmiany polskiego kontyngentu. Pamiątka ta ma przypominać o bohaterstwie polskich żołnierzy oraz o tym, jak bardzo jest ważna wolna, niepodległa i suwerenna Ojczyzna. Następnie Prezydent wspólnie z mieszkańcami śpiewał pieśni patriotyczne. Zabrzmiały m.in. takie utwory jak: „Maszerują strzelcy”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Kadrówka”, „Marsz pierwszej Brygady” i inne patriotyczne utwory. Na placu powiewały biało-czerwone chorągiewki, a wśród zgromadzonych licznie mieszkańców panował radosny i niepowtarzalny nastrój patriotyczny, który był wyrazem przywiązania do Ojczyzny.
Ponadto z uwagi na trwające uroczystości w Warszawie, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rypinie, złożyli Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Błażej Spychalski oraz Dyrektor Generalna Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Grażyna Ignaczak-Bandych. W wydarzeniu tym udział wziął również gospodarz wczorajszych uroczystości Burmistrz Miasta Rypin Paweł Grzybowski, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 Przedszkola Miejskiego nr 1 w Rypinie oraz żołnierze z Batalionu Dowodzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz sygnalista i werblista z Orkiestry Wojskowej z Bydgoszczy.
Wszystkim mieszkańcom dziękujemy za aktywny udział w uroczystościach patriotycznych, za niezwykle miłe przyjęcie Prezydenta RP Andrzeja Dudy w naszym mieście, za wspólne świętowanie oraz podniosły nastrój podczas tych wyjątkowych wydarzeń.

Wyślij na portal społecznościowy Facebook
Wyślij link e-mailem
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ